Tutaj jesteś:

Przeglądaj


Cyfrowa Telewizja Naziemna DVB-T MPEG4

Przeglądasz wszystkie posty

Cyfrowa Telewizja Naziemna

  • 0

Już dziś na obszarze prawie całego kraju dostępny jest sygnał cyfrowej telewizji naziemnej DVB-T MPEG4.


Co to oznacza dla odbiorców jak to działa, jaki jest cel tej rewolucyjnej zmiany?

Odpowiadając na te pytania chcemy zapoznać Państwa z, tym zagadnieniem i przygotować tak by maksymalnie wykorzystać  nadchodzące zmiany.

Od samego początku telewizji (w Polsce od 60 lat) sygnał jest nadawany w tzw. sposób analogowy m/n oznacza to, że na jednej częstotliwości (jednym kanale TV) można nadawać tylko jeden program. Wynika to z faktu, że telewizja jest rozwinięciem techniki radiowej.

W ostatnich latach obserwujemy pojawianie się nowych programów TV, kolejne ubiegają sie o możliwość nadawania lecz nie dla wszystkich chętnych wystarczy miejsca w eterze. Nie jest możliwe ''rozciągnięcie'' fal radiowych (fal eteru) dlatego opracowano inne sposoby nadawania.

Z rozwojem technologii cyfrowych nowe sposoby nadawania sygnału TV projektowane są w oparciu o tę technologię i stąd określenie Cyfrowa Telewizja Naziemna.

Naziemna oznacza, że dotyczy to przekazu sygnału TV tradycyjną drogą, czyli przez zainstalowane zewnętrzne anteny.


Najważniejsze cechy cyfrowej telewizji naziemnej:

  • możliwość nadawania od kilku do kilkunastu programów w jednym kanale TV (na jednej częstotliwości);
  • przekaz wysokiej jakości obrazu w formacie HD (z ang. High Definition – Wysoka rozdzielczość);
  • dostępność wysokiej jakości dźwięku (również wielokanałowego, jak to ma miejsce we współczesnych kinach);
  • przekaz dodatkowych informacji takich jak: szczegółowa informacja o aktualnie oglądanym programie, program TV na kilka dni do przodu oraz serwisy informacyjne czy aktualne wiadomości;
 
Jest to możliwe przy zastosowaniu przemiany sygnału telewizyjnego w sygnał cyfrowy oraz poddanie go tzw. kompresji (zmniejszeniu jego wielkości).
Taki sygnał na który składa się paczka kilku programów TV (tzw. multiplex) jest promieniowany przez antenę nadawczą i gotowy do odbioru. 
 
Całkowite wyłączenie sygnału telewizji analogowej nastąpi do końca lipca 2013 roku. Po tym terminie dostępny będzie tylko sygnał cyfrowy. Szczegółowy harmonogram wyłączeń dostępny jest na stronie www.polskacyfrowa.org
 
I tu pojawia się pytanie wątpliwość:
Czy mój telewizor będzie odbierał nowy sygnał TV?
 
Odpowiedz na to pytanie jest pozytywna! Każdy telewizor zarówno tradycyjny (kineskopowy) jak i nowy LCD lub Plazma zakupione kilka lat temu po przystosowaniu go będzie zdolny odebrać sygnał cyfrowej telewizji naziemnej!
Przystosowanie posiadanego telewizora oznacza dodanie tzw. odbiornika - dekodera dvb-t mpeg4.
 
Firma Opticum już dziś jest na tę zmianę przygotowana!
Oferujemy wszelkie urządzenia niezbędne do prawidłowego odbioru  nowego sygnału telewizyjnego.
Są to odbiorniki - dekodery spełniające wymagania dla tego typu urządzeń.   
Nasze odbiorniki zapewniają wysokiej jakości odbiór programów aktualnie dostępnych jak i tych, które pojawią się w przyszłości po wyłączeniu ostatnich analogowych nadajników. Korzystanie z tej oferty jest bezpłatne.
 
Oferta firmy Opticum zawiera wiele modeli odbiorników DVB-T.
Szczególnie polecamy modele Dekoder STB HD N2, dekoder HD T90, dekoder z dwoma złączami SCART Decoder STB HD1, oraz dekoder w obudowie złącza "Euro" SCART-FLEXI-HD10.
 
Pierwsze trzy modele posiadają tradycyjne obudowy, ale o małych wymiarach nie zajmują dużo miejsca, a model SCART-FLEXI-HD10 został opracowany tak by było możliwe podłączenie i ukrycie go za telewizorem  podwieszonym na ścianie.
 
 
Bardzo ważnym elementem zapewniającym prawidłowy odbiór jest zewnętrzna antena telewizyjna.
Należy mieć na uwadze, że w niektórych przypadkach  konieczne będzie  zastosowanie  nowej anteny. Dotychczas pracująca antena  może okazać się zbyt ''słaba''  by prawidłowo odebrać cyfrowy sygnał.
 
Z naszej ofercie posiadamy kilka modeli anten zaprojektowanych do odbioru cyfrowej telewizji naziemnej. W zależności od warunków odbioru polecamy poszczególne modele anten OPTICUM.
 
Jeśli nadajnik znajduje się w dużej odległości od miejsca odbioru  należy zastosować antenę o dużym wzmocnieniu: modele AX1000 lub AX900.
W razie potrzeby antena AX1000 może być rozbudowana o wzmacniacz model OPTICUM AX-W11. Takie rozwiązanie czyni ją uniwersalną również do odbioru w trudnych warunkach przy bardzo słabym sygnale. 
 
W miejscach gdzie nadajnik znajduje się blisko miejsca odbioru (np. w centrum miasta) polecamy anteny OPTICUM modele AX500, AX700, AX800.
Są to nowoczesne anteny konstrukcyjnie pomyślane w taki sposób, by komponowały się z miejscem gdzie są zamontowane i nie zajmowały go dużo, jednocześnie dając skuteczny odbiór.
Antena model AX800 może również być zastosowana na obszarze gdzie nadajnik znajduje się poza miastem w dużej odległości.
 
Aby w pełni wykorzystać walory cyfrowej telewizji naziemnej odbierając obraz i dźwięk najwyższej dostępnej jakości zalecamy połączenie posiadanego telewizora z dekoderem DVB-T przez przewód HDMI z serii OPTICUM AX180 (dotyczy starszych modeli TV LCD lub Plazma nie posiadających tunera MPEG4).